Prezidentské volby v USA a jejich vliv na trhy: Co by měl vědět každý investor
V poslední době dostávám od mých klientů dotazy na to, jaký vliv může mít výsledek amerických prezidentských voleb na trhy a tedy i na jejich portfolio. Pojďme se tedy podívat, jaké dopady může mít vítězství jedné či druhé strany a jakým způsobem svoje investiční portfolio připravit.
Zatím můžeme v americkém předvolebním období pozorovat výrazné zvraty. Bývalý prezident Donald Trump dostal od republikánů třetí nominaci v řadě, avšak demokratický kandidát a současný prezident Joe Biden se rozhodl po neúspěšné debatě z boje odstoupit a jako kandidátku podpořil svou viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Harrisová získala formální nominaci. Její kampaň je zatím úspěšná a na základě nejnovějších průzkumů si mezi voliči postupně získala mírný náskok před Donaldem Trumpem. Americké volby se mají konat 5. listopadu 2024.
Američané budou současně volit také do Kongresu, tedy amerického Senátu, kde se bude hlasovat o třetině křesel a aktuálně drží těsnou většinu z nich demokraté a do Sněmovny reprezentantů, kde se bude rozhodovat o všech 435 křeslech a kde mají těsnou většinu naopak republikáni. Výsledkem tak může být kontrola obou komor Kongresu i prezidentského postu jednou stranou. To je však podle předběžných průzkumů velmi málo pravděpodobné a nejspíš tak dojde k rozdělení mezi obě strany. Podobně, jako je tomu dnes.
Stěžejní témata voleb
Hlavní volební témata kandidátů se zaměřují na daňovou politiku a cla. Donald Trump navrhuje prodloužení nižších daňových sazeb zavedených v roce 2017, ale toto by mohlo zvýšit rozpočtový deficit, protože jeho kampaň zatím nespecifikovala, jak by se s tím vyrovnala. Také navrhuje snížení firemní daně na 20 % a podporuje zrušení některých dalších daní. Kamala Harris zatím své plány podrobně nepředstavila. Z posledních zpráv víme, že navrhuje zvýšení firemní daně z 21 % na 28 %. Podle nezávislých průzkumů by vyšší daňová sazba pomohla snížit rozpočtový deficit USA v příštím desetiletí o 1 bilion dolarů a řešila by tak otázku amerického zadlužení, která znepokojuje některé investory. Vyšší daně by také mohly snížit zisky firem, což by mohlo mít negativní vliv na akciový trh.
Oba kandidáti by mohli pokračovat v uplatňování cel zejména na zboží dovážené z Číny, což by ovlivnilo obchodní politiku. Příští prezident bude také velmi pravděpodobně pokračovat ve fiskální stimulační politice na podporu ekonomiky, avšak různými kombinacemi daňových pobídek a vyšších výdajů. Neméně důležité bude, jak dopadnou souběžné volby do amerického kongresu, který bude prezidentské návrhy schvalovat.
Pokud jde o válečné konflikty na Ukrajině a v Gaze, zdá se, že v Donaldu Trumpovi by Ukrajina neměla tak silného spojence, jako měla doposud. A obecně jsou republikáni v otázce pomoci Ukrajině zdrženlivější. Ve válce mezi Izraelem a Hamásem má zatím Izrael podporu jak demokratů, tak republikánů.
Historický pohled na vliv prezidentských voleb
Pojďme se však podívat, jaký vliv mají prezidentské volby na kapitálové trhy. Jedním z nejvýraznějších rysů prezidentských voleb je zvýšená tržní volatilita. Investoři často reagují na předvolební průzkumy, debaty a politické skandály, což může vést k prudkým výkyvům na burzách. Pokud jste dlouhodobý investor, tato volatilita by neměla ovlivňovat vaše investiční rozhodování. Zůstaňte disciplinovaní, držte se investiční strategie a soustřeďte se na dlouhodobé cíle. Pokud dojde k poklesům na trzích, snažte se o nich přemýšlet spíše jako o příležitosti k nákupu za nižší ceny. To může v dlouhodobém horizontu zlepšit vaše výnosy.
Krátkodobé vs. dlouhodobé dopady
Zatímco krátkodobé tržní reakce na volby mohou být dramatické, dlouhodobý dopad na kapitálové trhy bývá minimální. Nejrůznější analýzy historické vývoje akciových trhů docházejí k závěru, že mnohem více záleží na jiných faktorech, jako je vývoj inflace, hospodářský růst, ziskovost firem nebo na monetární politice FEDu než na tom, kdo se stane vítězem prezidentských voleb.
Z početných analýz zde mohu zmínit třeba tu, kterou publikovali investiční stratégové z U. S. Bank. Ti zkoumali data v rozmezí 75 let od roku 1948 a hledali, zda mělo politického složení Kongresu a Bílého domu nějaký vliv na průměrné tříměsíční výnosy indexu S&P 500. Data ukázala 3 statisticky významné výsledky při rozdělené vládě. U dvou scénářů převyšovaly kladné výnosy dlouhodobé průměry. To bylo v situacích, kdy prezidentský post byl v rukou demokratů a Kongres buď rozdělený nebo v rukou republikánů. U jednoho scénáře, kdy prezidentský post ovládali republikáni a Kongres demokraté, byl kladný výnos o něco nižší než dlouhodobé průměry.
V následujícím grafu jsou pak vidět závěry výzkumu společnosti Strategas, která zkoumala ještě delší časové období od roku 1933 do roku 2023. Podprůměrně výkonným obdobím bylo opět to, ve kterém byl republikánský prezident a demokratický kongres.
Data z analýzy U. S. Bank zároveň ukazují, že mnohem větší vliv mají ekonomické trendy. Obecně se dá říci, že zvyšující se ekonomický růst a klesající inflace vedou obvykle k nadprůměrným výnosům akcií a zpomalující růst a zároveň rostoucí inflace vedou k podprůměrným růstům.
Dopad politiky na různé sektory
Ačkoli z analýz vyplývá, že volby mají minimální střednědobý a dlouhodobý dopad na vývoj trhů, politické programy kandidátů mohou mít specifické dopady na určité sektory ekonomiky. Například republikánská politika zaměřená na snižování daní a deregulaci může pozitivně ovlivnit sektory jako je energetika nebo finance. Naopak demokratická politika, s důrazem na sociální výdaje a ekologickou regulaci, může být přínosná pro zdravotnictví a obnovitelné zdroje energie. Jedná se však pouze o predikce a ve skutečnosti není možné předvídat nejen výsledek voleb a už vůbec ne, jaké sektory nebo akcie mohou být výkonnější. Historicky opět existuje velmi málo konzistentních vzorců výkonnosti, které by se daly nějak replikovat.
Doporučení pro investory
Prezidentské volby v USA představují pro kapitálové trhy a nás, investory, období nejistoty. Krátkodobě se může jednat o období, ve kterém by investoři měli být připraveni na zvýšenou volatilitu. I když vás mohou předvolební titulky a události znervózňovat, dlouhodobě se při investičních rozhodnutích zaměřujte mnohem více na ekonomický růst, úrokové sazby, inflaci a firemní výsledky, než na to, kdo bude vítězem prezidentských voleb. Historicky neměly volby na finanční trhy výrazný vliv, takže snaha upravit investiční strategii na základě výsledků voleb se může vymstít. Místo toho je lepší držet se promyšleného dlouhodobého finančního plánu, který odpovídá osobním cílům a toleranci k riziku, než zohledňovat politické události.