Přijde recese? 8 užitečných tipů pro investory při ekonomické recesi

23.02.2024

S prodlužující se dobou, kdy hlavní centrální banky drží velmi utažené měnové podmínky, je stále skloňována možná recese ekonomiky. Z pohledu investora jde tedy zejména o recesi americké ekonomiky. Málokterá ekonomická událost dokáže vzbudit takové emoce jako slovo "recese". Recese totiž většinou znamená ztrátu pracovních míst, negativní hospodářský růst, pokles cen akcií a další.

Recese jsou však nevyhnutelným, a do značné míry nepředvídatelným, rysem ekonomiky. Místo snahy odhadovat budoucí vývoj vám dnes dám 8 užitečných tipů k tomu, co můžete udělat v případě, že recese skutečně přijde. A některé z nich můžete udělat již dnes.

1. Diverzifikujte a zkontrolujte si rozložení aktiv

Asi jste to už slyšeli mnohokrát. Jedním z nejdůležitějších pravidel pro investory nejen v době recese je alokace a diverzifikace portfolia. To znamená, že byste neměli vsadit všechny své peníze do jednoho typu aktiva. Investujte do různých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti a jiné alternativní investice. V rámci jednotlivých tříd aktiv potom dále diverzifikujte. Nesázejte pouze na jeden titul, jednu emisi apod. Ideálně vybírejte nástroje, které jsou již sami diverizifikované (ETF, podílové fondy, nemovitostní fondy,...). Tím snížíte riziko, že poklesne hodnota všech vašich investic najednou.

2. Zůstaňte zainvestovaní

Období recese bývá pro akcie volatilní, ale snaha o načasování vzestupů a pádů trhů bývá ve většině případů neúspěšná. Z historie víme, že některá z nejlepších zhodnocení na trzích přicházejí těsně před začátkem recese a v době, kdy recese končí. Za posledních padesát let (s výjimkou roku 2008) dosahovaly akcie během recesí v průměru kladného výnosu (myšleno porovnání začátku recese a jejího konce), a to i přes masivní výprodeje uprostřed recese. Řešením je zůstat zainvestovaný a soustředit se na to, co můžu ovlivnit. Ujistěte se, že způsob, jakým alokujete svá aktiva, odpovídá vaší toleranci k riziku a dlouhodobým finančním cílům.

3. Podívejte se na situaci z nadhledu

Za posledních 50 let došlo v americké ekonomice k sedmi recesím. Americký akciový index S&P 500 za tuto dobu i tak vzrostl o cca 19 000 %. Zainvestování portfolia ve více tranších, pravidelné investování a zaměření se na dlouhodobé finanční cíle jsou v obdobích zvýšené volatility a strachu rozumnou strategií. Navíc pro dlouhodobé investory bývají recese zpravidla obdobím skvělých příležitostí. Průměrný desetiletý výnos od začátku recese činí historicky více než 140 %!

4. Udržujte určitou likvidní rezervu

Likvidní rezerva by měla být vždy součástí vašeho dlouhodobého finančního plánu. Recese mohou být nejistým obdobím, avšak také významnou příležitostí, jak bylo zmíněno výše. Proto je důležité mít k dispozici dostatek hotovosti nebo likvidních aktiv. To vám umožní reagovat na příležitosti na trhu nebo pokrýt neočekávané výdaje, aniž byste museli prodávat investice za nepříznivých okolností jen proto, abyste pokryli krátkodobé finanční potřeby. Dostatečná likvidní rezerva také sníží emocionální tlak a vy tak můžete zůstat klidným a obezřetným investorem i v rozbouřeném investičním prostředí.

5. Aktualizujte svůj finanční plán

Snížená výkonnost portfolia, nižší nebo nulový příjem a nižší hodnota aktiv může mít dopad na všechny oblasti vašeho finančního plánu, od plánování odchodu do důchodu, přes plánování nákupu nemovitosti, až po financování vzdělání. Ve svém finanční plánu byste měli být schopni pružně reagovat na změněné tržní podmínky. Aktualizace plánu v období recese je klíčovým krokem k tomu, abyste byli lépe připraveni na nejistotu na trhu a ochránili své finance.

6. Vytvořte si pasivní příjem

Jednou z možný investičních strategií, je vytvoření portfolia, které bude generovat pasivní příjem. Při dostatečném objemu vašeho investičního majetku toho můžete docílit kombinací výplaty výnosů z jednotlivých dluhopisů, výnosů z pronájmu nemovitostí, případně výnosů z výplaty dividend, atd. Svůj pasivní příjem si nastavte tak, aby částka, kterou vám vaše aktiva v daném roce vygenerují, odpovídala vašim ročním životním výdajům, které potřebujete pokrýt. To vám umožní ponechat dlouhodobé zainvestování akciové části vašeho portfolia a vy tak dáte akciím možnost obnovit svou hodnotu, jakmile se trhy odrazí ode dna.

7. Zkontrolujte svoje úvěry

Udělejte si pořádek v tom, jaké máte úvěry a přednostně odstraňte dluhy s vysokým úrokem. Finanční páka může být velmi dobrým pomocníkem v dobrých časech, ale také nepříjemnou zátěží v dobách zlých. I zde však může recese pro dobře připraveného investora představovat nové možnosti. Úrokové sazby mohou klesnout a aktiva, jako je bydlení, často zlevní.

8. Investujte do sebe

Vím, že to může znít jako otřepaná fráze, ale menší množství práce v době recese může být příležitostí k dalšímu vzdělávání a rozvoji vašich dovedností. Investice do sebe samých může zlepšit vaše schopnosti, pomoci vám akcelerovat vaše podnikání v nadcházejících letech nebo zvýšit vaše dlouhodobé příležitosti na trhu práce. Můžete zvážit kurzy, koučink, školení nebo certifikace, které vám pomohou získat nové dovednosti, znalosti nebo nastavení mysli.

V době recese je klíčové mít jasno ve svých cílech a být připraven reagovat na nejistotu, ale i příležitosti na trhu. Investoři, kteří mají finanční plán, dělají lepší rozhodnutí a jsou si jistější při dosahování svých cílů. Tato sebedůvěra je nakonec nejlepší obranou proti pokušení změnit kurz, když se situace na trzích nevyvíjí podle jejich představ.

S těmito osmi tipy byste měli být lépe připraveni čelit výzvám, které recese přináší. Nezapomeňte, že každý investor je jedinečný, a proto je vhodné konzultovat svou situaci s kvalifikovaným finančním poradcem, který vám může poskytnout individuální rady a doporučení. Buďte obezřetní, investujte s rozvahou a připravte se na všechny možné scénáře, které mohou během recese nastat.

V případě, že byste potřebovali se svým finančním plánem pomoci, neváhejte se na mě obrátit.