Investování na nových historických maximech: Chytrá volba nebo riskantní tah?

16.01.2024

Loňský rok byl pro investory velmi úspěšný. Dařilo se akciím i dluhopisům a některé z akciových indexů se přiblížily svým historickým maximům z konce roku 2022. Když sledujete zprávy z finančních trhů a vidíte, že indexy dosahují nových historických maxim, může to vyvolat otázku, za je teď vhodný čas investovat do akcií. Pojďme se podívat, zda je tato situace pro investory rizikem nebo spíše příležitostí.

Poučení z historie

V nedávném výzkumu provedeném společností JP Morgan bylo zkoumáno, co by se stalo, kdybychom historicky investovali pouze ve dnech, kdy trh dosáhl nového historického maxima. A výsledek? Investování v těchto obdobích se ukázalo jako úspěšné. Dokonce o něco úspěšnější, než investování v jakýkoli den. To může být způsobeno tím, že trh někdy pokračuje v dosahování nových vrcholů, a porovnáváme tato období s libovolnými náhodnými dny, které obvykle nejsou minimem trhu.

Pokud jste dosud z nějakého důvodu odkládali investice a nyní mate obavu, že to nejlepší období jste "prošvihli", mám pro vás dobrou zprávu. Není tomu tak! Investování v době, kdy jsou hodnoty akciových indexů na vrcholu, a v době, kdy tomu tak není, historicky nevedlo k významnému rozdílu v budoucích výnosech.

Pohled dlouhodobého investora

Dlouhodobým investorům doporučuji ignorovat krátkodobé kolísání trhu a soustředit se na dlouhodobý plán a správnou diverzifikaci odpovídající rizikové toleranci To je vše! Opravdu takto jednoduché to je. Neodkládejte svůj záměr investovat ve chvíli, kdy indexy dosahují nových maxim. Odhadovat tržní minima je nemožné a trhy nikdy nejsou příliš vysoko na to, abyste nemohli investovat, pokud firmy a ekonomika nadále rostou.

Za posledních 94 let americký akciový index S&P 500 v některých letech rostl a v jiných klesal. Ve 27 % případů byla roční výkonnost indexu záporná. Jak můžete vidět na grafech níže, jednoleté investice přinášely negativní výsledky častěji než investice držené delší dobu. Pokud se podíváme na tříleté horizonty, v záporu jich skončilo o téměř polovinu méně, než u jednoletých. A s délkou horizontu roste šance na pozitivní výsledek. Za období 94 let končící 31. prosince 2022 bylo 94 % desetiletých období pozitivních. Investoři, kteří zůstali na trhu i přes občasná (a nevyhnutelná) období poklesu cen akcií, byli v minulosti za svůj dlouhodobý postoj k investování odměněni.

Strategie pro investování vyšších objemů

Může být poměrně jednoduché se rozhodnout pro začátek investování, pokud investor zvažuje menší pravidelné investice. Co když však máte k dispozici velký objem volné hotovosti a zvažujete investice právě v situaci, kdy trhy dosahují nových maxim?

Nesnažte se odhadnout vhodný okamžik vstupu na trh. Nikdo nemá křišťálovou kouli, a i když se může zdát pohodlné sedět na hotovosti, která ještě zatím přináší poměrně slušný nominální výnos, může to vést k tomu, že přijdete o příležitosti k růstu a zkrátíte efekt složeného úročení, který pro vás v investicích funguje.

Na druhou stranu rozumím obavě, investovat veškerou volnou hotovost najednou. Účinným nástrojem pro začátek takové investice, který často využívám při zainvestování svých klientů, může být postupné investování v průběhu několika měsíců. Níže uvedený graf se zabývá porovnáním jednoletých a tříletých výnosů u vyvážené investiční strategie. Na historických datech od roku 1975 porovnává zkušenosti s jednorázovým zainvestováním oproti postupnému investování v průběhu šesti nebo dvanácti měsíců.

Vzhledem k tomu, že akciové a dluhopisové trhy mají tendenci v průběhu času růst, vedlo zainvestování veškeré hotovosti jednorázově obvykle k nejvyšším výnosům. Je však spojeno s vyšší kolísavostí. Oproti tomu postupné investování snižuje riziko nevhodného načasování a pomáhá zmírnit riziko propadů, aniž by se přitom investor vzdal větších výnosů.

Držte se plánu

Nebojte se investovat v době nových historických maxim. Není proč. Data ukazují, že to rozhodně není špatné rozhodnutí. Každý investor by však měl pečlivě zvážit své cíle, toleranci k riziku a investiční strategii. Důležité je mít jasný plán a držet se ho, ať už se trh pohybuje nahoru nebo dolů. Ve světě investic neexistují záruky, ale s pečlivým plánováním a informovanými rozhodnutími můžete optimalizovat své šance na úspěch.